تبلیغات
تربیت بدنی و سلامت زنان - تاریخچه بدمینتون ایران و جهان

تربیت بدنی و سلامت زنان

دوشنبه 29 آذر 1389

تاریخچه بدمینتون ایران و جهان

نویسنده: شیما شایسته رودی   طبقه بندی: رشته های ورزشی، 

 تاریخچه بدمینتون جهان

از هزاره دوم قبل از میلاد مسیح در چین چیزی شبیه بدمینتون امروزی بازی می شد و سپس در هندوستان رایج و و بنام پونا بوده است این ورزش به وسیله افسران انگلیسی ساكن ان كشور به انگلستان برده شد و كم كم در بسیاری از كشورهای دیگر رواج یافت.

اما پیش از پرداختن به بازى كنونى بدمینتون نخست باید پرسید: «بازى كه آن را Poona نامیدند خود چگونه و در میان چه كسانى انجام مى شد؟»

بازى كودكانه : بازى «پونا» از بازى هاى كودكانه دیگرى آغاز شد. آن بازى ها براساس مدت زمان ضربه زدن هرگروه بر شى ءاى، بدون برخورد آن به زمین، توسط اسبابى شبیه چوگان یا شیئى پارو شكل انجام مى شد. این بازى مشاركتى و نه رقابتى، در اصل بدون وجود تور انجام مى شد، و توپ مورد استفاده را «پرنده» مى نامیدند چون بیشتر مواقع از پر ساخته شده بود. امروزه برخى از انواع توپ هاى بدمینتون از پلاستیك درست مى شود اما توپ هایى كه در رقابت هاى جدى و رسمى استفاده مى شوند از ۱۶ پر واقعى درست شده اند. كارشناسان ادعا مى كنند بهترین توپ هاى موجود، آنهایى هستند كه ازبال چپ غاز براى قسمت پردار توپ استفاده شده است!! (این هم خود معمایى جالب است، خاصیت بال چپ غاز!!) البته پیش از تكامل بازى هاى یاد شده هم درجاى جاى این دنیاى بزرگ ، بازى هاى مشابه با آن انجام مى شد.

در قرن پنجم در چین بازى به نام(Ti jian zi) وجود داشتكه در آن به توپى در هوا ضربه مى زدند.در حدود سال ۱۶۰۰ مردم در اروپا بازى به نام«jeu de Volant» را با استفاده از یك راكت انجام مى دادند. زمانى كه افسران انگلیسى در هندوستان مستقر شدند با بازى Poona آشنا شدند و خیلى زود از آن یك رقابت ورزشى ساخته شد و آنها در اوایل سال ۱۸۷۰ آن را همراه با وسایل و تجهیزات لازم به كشورشان معرفى كردند.

یك «دوك انگلیسى » رسماً این بازى را به انگلستان معرفى كرد. در سال ۱۸۷۳ ، بابرگزارى یك مهمانى درمحل زندگى خود (Badminton) ترتیب برگزارى بازى «پونا» را داد و این بازى از همانجا توجه سایرین را جلب كرد ومیان طبقه مرفه جامعه انگلیس شناخته شد و از آنجا گسترش یافت. آنها بازى جدید را به نام محل زندگى دوك «بدمینتون» نامیدند. (پوناى كودكان كوچه و خیابان هندوستان به طبقه مرفه جامعه انگلستان رسید و نامش تغییر پیدا كرد!)

بدمینتون قانونمند نخستین بار قوانین این بازى درسال ۱۸۷۷ نوشته شد و طى چند سال شكل زمین بازى تغییراتى كرد تا اینكه در سال ۱۹۰۱ زمین رسمى بدمینتون به شكل مستطیل فعلى تثبیت شد. باشگاه هاى ورزشى بدمینتون كم كم در سرتاسر انگلستان شروع به كار كردند. تا سال ۱۸۹۳ این بازى تا اندازه اى پیشرفت كرد كه ۱۴ باشگاه براى ساختن یك اتحادیه به هم ملحق شدند.(سپس وقتى كشورهاى بیشترى فدراسیون هاى خود را راه اندازى كرد این نام به «انجمن بدمینتون انگلستان تغییر پیدا كرد»). در آن زمان این انجمن یا اتحادیه قوانین مشخص و معینى را براى این بازى ها تدوین و نخستین و با ارزش ترین مسابقات بدمینتون كه در خود انگلیس و بین ورزشكاران آنجا بود را برگزار مى كرد. با گسترش این ورزش در میان سایر كشورها، نیاز به وجود تشكیلات بین المللى براى این ورزش حس شد. فدراسیون جهانى بدمینتون (IBF) در سال ۱۹۳۴ تأسیس شد و درحال حاضر اداره مركزى آن در (كنت) انگلستان است. این ۹كشور نیز نخستین بانیان و اعضاى این اتحادیه به شمار مى روند:كانادا ،دانمارك، انگلستان ، فرانسه، ایرلند ، هلند، نیوزیلند، اسكاتلند، ولز. امروزه در IBFبیش از ۱۵۰ كشور عضویت دارند.

یك بازى ساده اما جذاب : تقریباً هر شخصى مى تواند به كمك یك راكت سبك وزن بدمینتون و ضربه زدن به توپى از روى تور از این بازى لذت بخش استفاده كند. چرا كه این بازى براى مبتدیان بسیار ساده است. این بازى در جمع هاى خانوادگى ، مهمانى ها و... درسرتاسر دنیا پرداخته مى شود. اما نباید فراموش كرد كه سریع ترین بازى انجام شده با راكت است. یك ضربه محكم به توپ باعث مى شود كه توپ با سرعت تقریبى ۳۰۰ كیلومتر در ساعت حركت كند و در سطوح حرفه اى و بالاى آن نیاز به سرعت، عكس العمل ، استراتژى و قدرت زیاد بازیكن دارد. چرا كه بازیكن برجسته این رقابت حتى تا ۲ كیلومتر را طى یك مسابقه در زمین مى دود و به این طرف و آن طرف مى زند! رقابت ها و مسابقات بیشترى در كشورهاى مختلف دنیا، با الهام از آنچه در انگلستان شكل گرفت، راه اندازى شد جام «Thomas» یكى از این رقابتها بود كه نخست وارد این عرصه شد. «جورج توماس» یك تنیسور انگلیسى بود كه به سوى بدمینتون كشیده شد و در ۹۰ مسابقه عنوان كسب كرد (طى ۲۴ سال). او همچنین نخستین رئیس فدراسیون جهانى بدمینتون بود.

درسال ۱۹۴۹ جام توماس به عنوان مسابقه جهانى بدمینتون مردان (مانند جام Devis در تنیس) معرفى شد. در سال ۱۹۵۶ نیز رقابت هاى جام «uber» براى زنان خلق شد.«Betty uber» انگلیسى یك بازیكن برجسته در بدمینتون دوبل جایزه آن را اهدا كرد. در ابتدا این مسابقات هر ۳ سال یكبار انجام مى شد. امروزه بازیكنان برجسته این رشته ورزشى براى جوایز مالى با هم در سرتاسر دنیا رقابت مى كنند.

آسیا و بدمینتون اگرچه بدمینتون در انگلستان متولد شد اما آسیایى ها بدمینتون را از آن خودكردند. چین و اندونزى دو كشورى هستند كه مقتدرانه درمسابقات بین المللى این رشته شركت مى كنند و مسابقات این رشته مردم زیادى را متوجه خود مى كند. این دو كشور مجموعاً بطور اعجاب انگیزى تاكنون ۷۰ درصد از مسابقات IBF را برنده شده اند و در ۲۳ مسابقه (جام توماس) همواره آسیایى ها برنده بوده اند. در جام uber نیز آخرین ۱۵ عنوان برتر جهان را آسیایى ها از آن خود كرده اند. بعد از آسیایى ها، ورزشكاران اسكاندیناوى، بدمینتون را با قدرت و سرعت خوبى بازى مى كنند.

برندگان جام توماس اززمان شروع به كار فقط سه كشور مالزى، چین و اندونزى بوده اند. - و جامuber نیز تنها در سال هاى ۱۹۵۷ و ۱۹۶۰ و ۱۹۶۳ در خارج از آسیا برنده داشته است! - Judy Hashman آمریكایى بیشترین عنوان را در مسابقات انگلستان در این رشته داشته است(۱۷ مرتبه) . - از شخصیت هاى مشهورى كه بدمینتون را به خوبى بازى مى كنند مى توان به «PaulNewman»و «DiegoMaradonna»و «Nick Faldo» اشاره كرد.  

بدمینتون در ایران

در ایران نیز با ورود كارشناسان نفتی بدمینتون رواج یافت و اولین زمین بدمینتون در شهرستان مسجد سلیمان خط كشی شد .

زمانی كه ایران به عنوان میزبان مسابقات اسیایی 1974 تعیین شد بدمینتون نیز با تایید كمیته برگزاری بازیها به عنوان یكی از رشته های ورزشی معین شد به دنبال ان نیز فدراسیون بدمینتون ایران در سال 1351 تاسیس شد .

آیا مى دانید كه: وزن توپ بدمینتون بین۴/۷۴و ۵/۵۰گرم است. - بهترین توپ از پرهاى بال چپ غاز درست مى شود!!! - ۱۶ پر براى ساخت یك توپ به كار مى رود. - بزرگترین توپ بدمینتون درزمین چمن موزه كاتراس سیتى وجود دارد كه ۴۸ مرتبه بزرگتر از توپ واقعى است و ۱۸ فوت درازا و ۲۵۰۰ كیلو وزن دارد!

و خلاصه اینكه بدمینتون چهارمین ورزش شناخته شده دنیاست! و مى توان گفت: ورزشى ارزان تر از برخى ورزشهابدمینتون ورزشی است که مردان و زنان در هر رده ای و در هر سنی می توانند به آن بپردازند. ولی برای بازی کردن در بالاترین رده ها ورزشکاران باید مهارتهای ویژه، استقامت، قدرت و انعطاف پذیری خود را افزایش دهند.این ورزش در سراسر دنیا و بخصوص در آسیا گسترش پیدا کرده و به جایی رسیده که در مسابقات مهم تعداد تماشاگران به پانزده هزار نفر هم رسیده است.در یونان ورزش بدمینتون به شکل قابل توجهی رو به رشد است. در سال ۱۹۹۵ تنها ۹ بازیکن رسمی در یونان وجود داشت در حالیکه تعداد آن امروزه به ۳۵۰۰ نفر می رسد.

*************************

نظرات() 
world warriors cheats
جمعه 4 اسفند 1396 06:19 ب.ظ
من می خواهم اطلاعات بیشتری کسب کنم؟ من دوست دارم اطلاعات بیشتری کسب کنم.
imvu credit hack
دوشنبه 13 آذر 1396 06:07 ب.ظ
روز خوب! این نوع از موضوع است اما من نیاز به برخی از راهنمایی از وبلاگ ایجاد شده است.
آیا سخت است که وبلاگ خود را راه اندازی کنید؟ من خیلی نیستم
techincal اما من می توانم چیزهای بسیار سریع را نشان می دهد.
من فکر میکنم در مورد ساختن خودم فکر میکنم، اما مطمئن نیستم کجا شروع کنم. آیا تو
ایده ها یا پیشنهادات داشته باشید؟ با تشکر
medicare supplemental plans
جمعه 3 آذر 1396 05:14 ب.ظ
اگر کسی بخواهد با جدیدترین فن آوری ها به روز شود، باید از آن بازدید کند
این وب سایت و تمام وقت به روز می شود.
are psychic readings real
سه شنبه 30 آبان 1396 06:29 ب.ظ
سلام ممنون بابت اینکه من می دانم که شرکت میزبانی شما با آن کار می کنید؟
من وبلاگ خود را در 3 مرورگر وب مختلف بارگذاری کرده ام و باید بگویم که این وبلاگ بارها خیلی سریع تر و بیشتر می شود.
آیا شما می توانید ارائه دهنده میزبانی خوب را با یک قیمت صادقانه پیشنهاد کنید؟
سلام، من از آن قدردانی میکنم!
Lynne
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:51 ب.ظ
Your means of explaining all in this paragraph is truly pleasant,
all can effortlessly understand it, Thanks
a lot.
alysaaeschbacher.hatenablog.com
شنبه 14 مرداد 1396 08:11 ب.ظ
Asking questions are genuinely pleasant thing if you
are not understanding anything fully, except this post presents nice understanding even.
Pearline
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:28 ب.ظ
Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.

Is it difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but
I can figure things out pretty fast. I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to begin. Do you
have any points or suggestions? Many thanks
Maynard
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:40 ق.ظ
I blog frequently and I seriously appreciate your information. Your article has truly peaked my interest.
I will book mark your site and keep checking for new information about once a week.
I subscribed to your RSS feed as well.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :